YAZIN KLİMA KULLANIMI

Yazın Klima Kullanımı

Klimalar, en fazla yaz mevsiminde kullanılır. Artık her evde klima mevcut. Yazın, serinlemek için en fazla klima kullanımı tercih edilmektedir. Klima artık lüks bir eşya değildir. Klima, kurulumdan kullanımına kadar bir takım kurallara uyulmadığında kullanıcısını mağdur edebilmektedir.

Yazın klimayı doğru kullanma kuralları:

  1. Yetkili servis haricinde hiç kimseye kurulum ve montaj yaptırmayınız. İlgili teknisyenlerin kurulum ve montaj hizmeti garanti şartlarına uygundur.
  2. Klimanın performans ve kullanım ömrünü arttırmak için, periyodik bakım ve kontrollerini ihmal etmeyiniz. Özellikle yaz mevsimi öncesinde mutlaka klimanızı temizletiniz.
  3. Klimanın ayarlarını yaz mevsimi şartlarına uygun ayarlayınız. Yazın, ortam sıcaklığının dış sıcaklıktan 7-8 derece düşüklüğü iyi konfor sağlar.
  4. Hangi model klima olursa olsun, hava temizleme filtrelerini düzenli temizletiniz.
  5. Montaj veya kullanım esnasında, kullanma kılavuzundaki satıcı ve yetkili servis tavsiyelerine uyunuz.
  6. Klima, ortam ısısını değiştirmek, dengelemek veya fan/üfleme ile nem alma amaçlıdır. Amacı dışında kullanmayınız.
  7. Klima ünitelerinin önüne hava giriş ve çıkışlarına akışı engelleyici nesne koymayınız. Yazın serinlik istendiği için, klima mümkün olduğu kadar engele takılmamalıdır.

Yazın klima kaynaklı baş ağrısı, boyun tutulması ve soğuk algınlığı hastalıkları artar. Bunun için aşırı soğutacak şekilde klima çalıştırmayınız. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş kişiler, çocuk ve yaşlılar buna çok dikkat etmelidir.

Klimanın yanlış kullanımı sinüzit, göz iltihabı, akciğer iltihapları, yüz felci ve işitme kaybı sorunlarına yol açacağı için, klima kullanımını mutlaka çok iyi öğreniniz. Kullanım kılavuzundaki ayarlara mutlaka uyunuz.

Yorum Ekle

Tüm alanları doldurmak zorunludur